пʼятниця, 8 січня 2016 р.

Тема. Візьму перо і спробую.

Мета. Узагальнити знання учнів про книгодрукування, про основні складові книг. Сприяти творчій активності учнів, розвитку уяви; спонукати до створення власних художніх творів різних жанрів, застосовувати і вміти помічати в них художні засоби: порівняння, образні висловлювання; розвивати  вміння давати оціночні судження з приводу творів однокласників чи однолітків.

Обладнання: читацькі щоденники, власні збірки, дитячі  періодичні видання „Казковий вечір”, „Барвінок”.

Попередня підготовка. На уроках трудового навчання, образотворчого мистецтва учні виготовили і проілюстрували власні книжечки.

Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Слово вчителя.
- Сьогодні у нас завершальний урок позакласного читання. На протязі року ми дізнавалися про створення книг, їх різноманітність, різножанровість; вчилися розуміти  зміст, дізнавалися  про людей, які створюють книги. А зараз прийшла черга і самим показати свої таланти. Напередодні ви були „працівниками” книжкової фабрики, де практично відтворили процес створення книги.
- Ким ще довелося вам бути, щоб ваша збірка стала привабливою для читачів? (Художником.)
-  Коли ви працювали над створенням вашої книги ви радилися з дорослими, чекали від них поради, допомоги. Підкажіть, як називається людина, яка керує всім процесом створення книги? (Головний редактор.) Я надіюсь, що ви охоче поділитеся сьогодні із друзями  своїми першими книгами.

ІІ. Основна частина уроку.  
1. Знайомство з новою книгою і авторами. Учні демонструють власні збірки. За аналогією роботи на попередніх уроках, діти представляють книгу: вказують автора, художника, редактора, видавництво, призначення і жанр. Далі зачитують власні твори. Решту школярів відзначають цікаві моменти, намагаються пояснити тему, знайти художні особливості, дають власну оцінку прослуханому.

2.Хвилинка відпочинку. Учні, закривши очі, слухають мелодію запропоновану вчителем і розповідають про те, що вони змогли собі уявити.

3.Невідомі автори відомих видань.
- Ми сьогодні також познайомимося з  маловідомими авторами віршів, оповідань і казок, які вже надрукували їх у періодичній пресі. Що таке „періодична преса”? (Видання, що періодично видаються, мають певний обсяг, не перевидаються, зберігаються в бібліотеках або окремих читачів.)
Які видання є сьогодні нашими гостями? Представте твори ваших ровесників. ( Слабші учні мали завдання підготуватися по даному питанню. )

ІІІ. Підсумкова бесіда.
·        Чи цікаво вам було готуватися до уроку?
·        Якими рисами повинна володіти  людина, щоб написати казку, вірш, оповідання?
·        Яке завдання у створенні книги було найважчим? А яке найлегшим?
·        Що, на вашу думку, головне у створенні книги?
·        Кого ви вважаєте головним у створенні книги? Спробуйте довести свою думку.
·        Чи вважаєте ви свою книгу скарбом?
·        Які з прослуханих творів своїх друзів ви б надіслали до дитячого видання?
·        Що  змінилося у вашому ставленні до книг після сьогоднішнього уроку?
·        Чи хочете ви продовжити роботу над створенням  нових збірочок?

-         Тож бажаю вам успіхів і творчих досягнень. А поки що скажемо собі (читання з дошки хором):

Візьму перо і спробую створити вірш чи казку
Про диво, що й не снилося, про сонце чи траву,
Про коника, чи зайчика, а може,  про ромашку...
Та все,  що напишу я - це світ, де я живу...  ( Т.Бойко.)


Можливо, влітку ви побачите багато цікавого і під новими враженнями напишете нові цікаві казки, вірші чи оповідання. Ми будемо раді почути їх, або навіть почитати на сторінках „Казкового вечора”, „Пізнайка”, „Барвінка”. Успіхів вам! До нових зустрічей з книгою! А насамкінець, поаплодуємо нашим сьогоднішнім авторам і творцям книг.