розробки уроків

Урок позакласного читання в 3 класі
Тема. Мандрівка з Веснянкою в Країну Сонячних Зайчиків
(за казкою В. Нестайка „Країна Сонячних Зайчиків”)
Мета. Ознайомити учнів з творчістю Всеволода Нестайка. Дати поняття – „віртуальний світ”, „віртуальна країна”. Навчити дітей ділитися враженнями, щодо прочитаних творів; розмірковувати над змістом казки, вчинками героїв; привчати самостійно орієнтуватися в книзі; розвивати уяву, уміння заінтересувати прочитаним твором друзів; одержувати насолоду від спілкування з героями  твору. Виховувати інтерес до творчості В.Нестайка.
Обладнання і матеріали до уроку: портрет В.З.Нестайко, добірка творів, силуетна картинка хлопчика Веснянка, дитячі ілюстрації до прочитаних творів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Казка – п’єса, казка – вірш,
Казка – загадка... Повір,
Всі вони цікаві дуже
І до них ви небайдужі.
Героїчні, чарівні,
Фантастичні, побутові...
Та з’явились казки нові.
Автор Всеволод Нестайко
Віртуальну створив казку.
Ви такого ще не знали,
               Бо це світ  його уяви.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні із хлопчиком Веснянкою ми відправимось у мандрівку до Країни Сонячних Зайчиків, дізнаємось хто створив цей  дивний світ, познайомимось з віртуальними країнами і дуже незвичайними героями.
ІІІ. Основна частина уроку.
-          Що діти означає „віртуальна країна”? (Несправжня, це витвір уяви автора.)
-          Хто ж створив таку незвичайну країну?
1.       Розповідь вчителя про автора і його творчість (використати портрет письменника).
30 січня 2005 року письменнику Всеволоду Нестайку, лауреату літературної премії Лесі Українки та багатьох інших премій і відзнак, виповниться 74 роки. Варто назвати це прізвище і на обличчях дорослих і дітей з’являться посмішки, а то й бісики в очах, бо своїми веселими, дотепними, мудрими повістями й казками радує, веселить і повчає вже не одне покоління, бо за плечима  у нього близько сотні виданих книжок. Це ціла авторська бібліотека.
Повість – казка „В  Країні Сонячних Зайчиків” була однією з перших, вийшла у світ у 1959 році. Як же народилася ця казка? Сонячних зайчиків звичайних, які ми з вами бачимо у сонячний день, тобто віддзеркалення сонячних променів, створив не Всеволод Нестайко. Але про живого сонячного зайчика з довгими вушками, лапками та куцим хвостиком написав саме він. А було це так...
Одного сонячного ранку, перед пробудженням, наснилось письменникові, що на його носі сидить живий сонячний зайчик і золотим пензликом малює на щоках ластовиння – до речі, у дитинстві Всеволод Нестайко був веснянкуватий. Письменник  відразу розпочав писати про отих лоскотливих і веселих сонячних зайчиків. Так і народилася ця казка. Незабаром книга стала всесвітньо відомою і була перекладена на багато мов.
 А згодом, після зустрічей із дітьми, які її прочитали, з’явилися на світ ще дві, що стали її продовженням. Це „Незнайомка в Країні Сонячних Зайчиків” і  „В Країні Місячних Зайчиків”.
- Що ж відправимося в мандрівку?
- Хто поведе нас у віртуальну Країну Сонячних Зайчиків і розкаже про неї.? (дитина зачитує уривок з повісті).
- Давайте ближче познайомимося з нашим героєм. Розкажіть про нього. Зачитайте опис хлопчика Веснянки.
- Чи готові ви в мандрівку?
2.  Вікторина
(за правильні відповіді діти отримують ластовинку - кружечок)
Примітка. В запитаннях, де діти зачитують уривки тексту, дається завдання відшукати уривок і продовжити читання.
  1. Розкажіть про країну, де жив Веснянка. (Ластовинія) Що було особливістю жителів цієї країни? (ластовинки і всі були руді).
  2. Яка найбільша споруда була у цій країні? (Цирк, бо було багато дітей).
  3. Що найбільше цінували в Ластовинії?  (Усмішки).
  4. Як називалася бухта, до якої припливали кораблі? („Будь ласка”).
  5. Звідки прибула сюди ворожа флотилія? (З Хуліганії).
  6. Як ставилися хуліганці до жителів Ластовинії? (Регочучи, знущались, особливо з дітей).
  7. Як довелося захищатися жителям Ластовинії? (Створили „Притулок маленьких друзів” у дрімучому лісі за Синіми Скелястими горами. Очолив цю роботу дід Маноцівник ).
  8. Що сталося під час прогулянки Веснянки із своїми найближчими друзями? (Слона Бруса і мавпочку Мандрику вбили хуліганці – Біль Каналія, Том Павук і Джон Цибуль. Веснянку захопи в полон.)
  9. Чи показав Веснянка хуліганцям місце , де ховалися діти? (Ні. Він повів ворогів у лісові нетрі.)
  10. Хто врятував  Веснянку? (Сонячні Зайчики).
  11. Що за незнайомець з’явився у колонії? Прочитайте про нього. (Пан Морок. „Незнайомець” ст. 18, 25 К.”Веселка” /Тернопіль „Навчальна книга - Богдан ” 2003)
  12.  Якою стала поведінка наших героїв з появою пана Морока? (всі засинали, слухались пана Морока, незважаючи на внутрішній протест. Ст.. 21 ).
  13. Куди Веснянка вирушив з паном Мороком? (До Чарівного Дзеркала, яке було входом до Країни Сонячних Зайчиків)
  14. Від кого і що знав про цю країну Веснянка? (Від бабусі. Ст. 24)
  15. Розкажіть про Королівство Глупої Ночі? („Начальник канцелярії нічних кошмарів” ст.25)
  16. Де лікувалися Сонячні Зайчики? (У Вежі сміху, де було багато кривих дзеркал) .
  17. Ким працювали Сонячні Зайчики? (у сонячній паровій машині - сонячна кузня, зварка, медицина – отоларинголог, сонячні ванни.)
  18. Що допомогло Веснянці пригадати сон, який не давав йому спокою? (Долина Щасливих снів). Що це був за сон?  (ст.40, абзац 6.)
  19. Яке рішення прийняли на Раді Сонячних Зайчиків? (Послати Веснянку за плащем пана Морока, який був схований на вершечку верби в кущі-паразиті омели, що називали „відьмина мітла”).
  20. Як Веснянка знову потрапив до рук хуліганців? (ст. 48 , „Зустріч з давніми знайомими”)
  21. Що зробили хуліганці з Веснянкою? (Вкинули в печеру „ 33 лиха”)
  22. Як Веснянка вирвався з полону? (Допомогли Сонячні Зайчики)
  23. Які незвичайні події відбулися в Палаці Казок, коли туди потрапив пан Морок? („Незвичайні події в Палаці казок” ст..57)
  24. Як вдалося казковим героям перемогти пана Морока? („Незвичайні подій в палаці казок” ст. 60)
  25. В яку пастку потрапив пан Морок? (В лабіринт дзеркал, де був один Сонячний Зайчик).
  26. Які ще перемоги святкували Ластовинці? (Перемога над Хулі ганцями, Королевою Глупої Ночі ст. 65)
  27. Ким вирішив стати Веснянка? (Садівником)
3.Допоможіть Веснянці відшукати своїх друзів.

М
А
Е
Р
Б
Б
А
Н
У
Л
Р
К
Н
О
С
Я
Й
В
Д
Ц
Л
С
Ь
И
Р
І
В
Н
И
К
И
К
А
М
А
В
(Мандрика, Маноцівник, Бреус, Сяйвик, Ясь)
4. Робота в парі біля дошки. Відгадайте кросворд. Прочитайте ключове слово. Що воно означало для Сонячних Зайчиків?                               































(Запитання на карточці )
1.      Хто був  першим помічником діда Маноцівника?  (Веснянка)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
2.      Хто став на захист ластовинців?  (Маноцівник)
3.      Що було особливістю жителів країни Ластовинії? (Ластовинки)
4.      Казковий герой – командир загону, що боровся проти семиголових зміїв і драконів. (Котигорошко)
5.      Як звали дядечка – зайця, з яким Веснянка потрапив до Палацу Чарівних Казок? (Ясь)
6.      Одна з найбільших друзів Веснянки. (Мандрика)
7.      Прізвище автора „Країни Сонячних Зайчиків” (Нестайко)
8.      Ім’я братика Сонячних Зайчиків.(Сяйвик).

5. Індивідуальне завдання. Розгадай імена ворогів Веснянки і ластовинців.
наКальБілія, вукТомПа, буДжонДиль, рокпанМо.
        Індивідуальне завдання. Розгадай назви віртуальних країн:
стоніЛавия, ківСоКрачикнячЗайнаїних, КрапоГлуїїчінаНо, гаХунілія.
В яку з них ти б хотів потрапити? Чому?
ІV. Підсумок уроку.
-          Чи вважаєте ви Сонячних Зайчиків своїми друзями? Чому?
-          Чого вони вас навчили?
-          Чи можливо побачити Сонячних Зайчиків у нашому класі?
-          З ким із героїв ви б не хотіли ніколи зустрічатись?
-          Хто з героїв викликав почуття жалю?
-          Чи сподобалась вам мандрівка з Веснянкою?
-          Порахуйте отримані ластовинки. Виставлення оцінок .
V. Завдання на наступний урок.
 Прочитати віршовані казки Н.Забіли.



Немає коментарів:

Дописати коментар